Bugün kuru meyveleri seven takipçilerimiz için güzel bir tarif ile karşınızdayız. Güneşte elma, portakal, mandalin, armut, cennet hurması vb. meyveleri güneşte nasıl kuruturuz? en basit haliyle cevabımız işte aşağıda!

Öncelikle diğer yöntemlerin neler olduğunu kısaca paylaşmanın uygun olduğunu düşündük.


Meyve Kurutma Yöntemleri

 1. Meyve Kurutma Makinesi İle Kurutma (Devamlı yapılmayacaksa makine almak mantıksızdır, makine kullanma talimatlarına uyarak meyvelerinizi kurutabilirsiniz.)
 2. Kalorifer Peteğinin Üstünde Meyve Kurutma (Kalorifer peteğiniz yoksa yapılamıyor. Maksimum bir hafta içinde ince olarak dilimlediğiniz meyveleri kağlı kağıt üstüne dizerek kalorifer peteğinin üstünde ters yüz ederek kurutma işlemidir ve uygulayanlar çok fazladır.)
 3. Güneşte Meyve Kurutma (Güneşli zamanlarda yapılabilir yani bahar ve yaz aylarında, mevsim meyveleri ile yapıldığında güneşte kurutma işlemi hijyen kurallarına özen gösterildiği takdirde çok ekonomiktir. Temiz bir balkon ya da çatıya geniş ve temiz bir çarşaj serin ve kuruyana kadar günde iki kez ters yüz edin.)
 4. Normal Fırında Meyve Kurutma - (Harcanan elektrik bu eforu haketmediğini düşündürüyor. Yine de siz bilirsiniz. O nedenle biz bu yöntemin detaylarına girmeyeceğiz. :) )


Güneşte Meyve Nasıl Kurutulur?


 1. Biz sürdürülebilir bir seçim olan GÜNEŞİ bu amaç için kullanacağız. Bunun için güneşe ihtiyacımız var.
 2. Kurutulacak meyveleri güzelce yıkayıp, kuruması için bekleyin.
 3. İnce ince kesin.
 4. Güneş alan fakat toz vs. almayan temiz bir yere temiz bir örtü örtün.
 5. Dilimlediğiniz meyveleri birbirine değmeyecek şekilde dizin. Alttan üstten hava alması için fırın teli vb. üzerine de koyabilirsiniz.
 6. Tüm meyvelerin üstünü örtecek şekilde çok ince bir tülbent ile toz vb. gelmesini engelleyebilirsiniz.
 7. Ve istediğiniz kuruluğu elde edinceye kadar meyvelerinizi sabah akşam çevirerek kuruması için bekletin. Bu süre değişkendir. Meyveden meyveye ve kestiğiniz kalınlığa göre, ortam sıcaklığına göre değişir. Çoğu durumda birkaç güne kuru meyveler hazır olur.

Kurutulmuş Meyve Saklama Koşulları
Kuruyan meyvelerinizi cam kavanozda nem almayacak şekilde birkaç hafta saklayabilirsiniz. Birkaç hafta sonra kullanacaksanız havasını çıkararak poşetleyip buzluğa kaldırın. Bu şekilde aylarca saklanabilir.


Afiyet olsun!


Diğer ikramlık tarifleri için tıklayın: İkramlık Tarifler

YORUM

Daha yeni Daha eski