Kahvaltılık Kırmızıbiber Sosu

Yazar: admin  :  Kategori: Kahvaltılık

Bu yaz bol bol biber yiyeceğiz galiba. Tarifler hep biberli olanlardan oldu bu sefer. Ama biberin her türlüsü ayrı bir lezzet, ayrı bir vitamin biliyorsunuz. Özellikle acı sevenler için biber dünyanın eşsiz nimetlerinden biri.

Kırmızıbiber de tıpkı çarliston biber gibi etlimi etlidir ve bir çok lezzet elde ederiz ondan. Salçası olur, kurutulup öğütülür baharat olur, taze olarak salata olur, dolma olur… yani bin bir çeşit yemek olur girer mutfağımıza.

Sanırım kırmızıbiber en çok salata ve mezelere yakışıyor. Şimdi vereceğim tarif kahvaltılık olarak bilinir, kahvaltıda çok da güzel olur ancak dilerseniz onu meze olarak da sofranızda sunabilirsiniz. Zaten o kırmızılığı ile her ortama çok yakışıyor.

Bu tarifin bir özelliği var, biberleri akşamdan közleyip soyup bir tel süzgeçte sabaha kadar bekletmeniz gerekiyor. Çünkü biber sulu bir sebzedir ve o suyunu bırakması gerekiyor.

Kahvaltılık Kırmızıbiber Sosu

1 kg kadar büyük boy kırmızıbiber
10 diş sarımsak
Yarım çay bardağı su
Yarım çay bardağından biraz az sirke
Yarım çay kaşığı Kotanyi tuz
1,5 çay kaşığı şeker
Zeytinyağı

(tarife daha da lezzet katmak isterseniz Kotanyi’nin kokulu sirkesinden de kullanabilirsiniz)

Kırmızıbiberleri közleyip çekirdeklerini çıkarın. Sonra çok çok minik bir şekilde doğrayın. (rondodan geçirilmesini tavsiye etmem, püre haline geliyor çünkü). Sarımsakları da soyup minik minik doğrayın.

Diğer taraftan küçük bir cezveye suyu, şekeri ve tuzu koyup kaynatın. Kaynamış olan bu sulu karışım soğuyunca içine sirkeyi katın ve karıştırın. Tüm malzemeleri bir kavanoza boşaltın, zeytinyağını da ekleyin ve kapağı kapatın.

Hemen yemeyin!

Karışımı hazırladıktan tam 7 gün sonra kırmızıbiberli sosunuz hazır. Tıpkı turşu gibi bir süre beklemesi gerekiyor bu tarifin. Lezzetini tatmak için bu kadar beklemeye değer gerçekten. Yalnız bir şey var ki bu sos çok çabuk bozulabiliyor. Bir hafta içinde tüketilmesi gerekiyor.

Afiyet olsun

Yorum Bırak