Hazır halde marketlerden satın alabileceğiniz gibi nohut ununu kendi evinizde de rahatlıkla yapabileceğinizi biliyor musunuz? Peki evde nohut unu nasıl yapılır? tarifimiz bugün sizlerle!

Nohut Unu Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

  • Dilediğiniz kadar nohut

Evde Nohut Unu Yapılışı:


  1. Evde nohut unu yapımı için ilk olarak, nohutları bir gece önceden suya koyup bekletin.
  2. Ertesi gün nohutlarınızın suyunu süzdürün ve en kuru şekilde olmalarını sağlayın.
  3. Pişirme kağıdı serili fırın tepsisinde nohutları yayıp bir süre sürekli karıştırarak hafifçe kurutun.
  4. Yeterli ölçüde kuruyan nohutları bu işlemin ardından soğumaya bırakın.
  5. Kavrulmuş ve soğutulmuş nohutları öğütme aşamasına geçebilirsiniz. Mutfak robotonun içerisine aktarın ve iyice öğütün.
  6. Öğütme işleminden sonra elekten geçirin ve varsa iri nohut parçalarını bu şekilde ayırın.
  7. Nohut ununuz hazır! Kuru bir kavanozun içerisinde ağzı kapalı bir şekilde, serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.


Nohut Unu Nerede Kullanılır?


Elde ettiğiniz nohut ununu, ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Nohut unundan yapacağınız ekmeklerin içerisine mutlaka kabartma tozu ya da kuru maya ilave etmenizi öneririz. Krep ve pancake'leri nohut unuyla yapabilirsiniz. Nohut unundan sağlıklı poğaçalar, tuzlu kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Köftelerinizin harcını hazırlarken de nohut ununu değerlendirebilirsiniz. Besin değerlerini arttırmak için yemeklerinizin içerisine 1 yemek kaşığı nohut unu ilave ederek yiyebilirsiniz. Ayrıca humus mezesi tarifinde kullanılabilen nohut unu, bazı kek tariflerinde de kullanılabilir.


Afiyet olsun!

YORUM

Daha yeni Daha eski